Logowanie do Panelu Lokatora

Rejestracja

SuperChata.pl - nieruchomości Kutno

Logowanie do Panelu Lokatora
Porady

Porady (6)

Exclamation mark redZostaw mieszkanie tak czyste jak je zastałeś.


ODKURZ
ZETRZYJ KURZE
UMYJ OKNA
POSPRZĄTAJ ŁAZIENKĘ (łącznie z wc i wanną/kabiną) – osobny artykuł tutaj
POSPRZĄTAJ KUCHNIĘ (łącznie z piekarnikiem, mikrofalówką, lodówką, usuń z czajnika kamień jeśli osad jest widoczny) – osobny artykuł tutaj
UPEWNIJ SIĘ, ŻE AKTUALNY STAN WYPOSAŻENIA ZGODNY JEST ZE STANEM W DNIU ROZPOCZĘCIA NAJMU (SPIS ZAWARTY W PROTOKOLE ZDAWCZO ODBIORCZYM STANOWIĄCYM ZAŁĄCZNIK DO UMOWY NAJMU)


Pamiętaj, że jeśli zaniedbasz obowiązku należytego posprzątania mieszkania wynajmujący ma prawo obciążyć cię kosztem serwisu sprzątającego.

UWAGA: Każdy lokator ma możliwość bezpłatnego wypożyczenia parownicy Karcher (kontakt z Jarkiem, tel. 602839827)

Po zastosowaniu każdej z domowych metod odkamieniania czajnika należy go wypłukać i trzykrotnie zagotować w nim czystą wodę. Dopiero później można używać urządzenia jak zwykle.

1. Soda oczyszczona - dwie łyżki sody należy wsypać do czajnika i zostawić na kwadrans. Soda jest bardzo skuteczna, niestety po tym zabiegu czajnik nieprzyjemnie pachnie, trzeba go więc bardzo dokładnie umyć.

2. Kwasek cytrynowy - do czajnika należy wsypać zawartość jednej torebki kwasku cytrynowego i wlać pół czajnika wody. Mieszankę trzeba następnie zagotować i nie wylewać przez co najmniej 3 godziny.

3. Ocet - chyba najskuteczniejszy domowy odkamieniacz, który potrafi poradzić sobie nawet ze sporym osadem. Do czajnika należy wlać szklankę octu i pół szklanki wody, następnie zagotować i odstawić na ok. godzinę. Aby pozbyć się ostrego zapachu, konieczne będzie dokładne umycie i kilkukrotne zagotowanie wody.

Niektóre z odkamieniaczy dostępnych na rynku:
1. WPRO – cena: ok. 15 zł/250 ml
2. Kamix – cena: ok. 5 zł/50 g
3. Dr. OK – cena: ok. 13 zł/480 g
4. Dr. Beckmann – cena: ok. 15 zł/250 ml
5. Swirl – cena: ok. 10 zł/250 ml

O łazienkę powinniśmy dbać i porządkować ją każdego dnia, gdyż brudna jest niehigieniczna, i przedstawia niemiły widok. Przybory do czyszczenia powinny być łatwo dostępne i używane po każdorazowym korzystaniu z urządzeń sanitarnych w celu uniknięcia nagromadzenia zabrudzeń. Przy używaniu wszelkich środków chemicznych zachowajmy ostrożność oraz chowajmy je w miejscu niedostępnym dla dzieci.

• Aby usunąć zarysowania z wanny akrylowej przecieramy to miejsce pastą do polerowania lakieru.

• Wanny emaliowane, porcelanowe czy z włókna szklanego myjemy delikatnym mleczkiem. Nie należy stosować ostrych proszków, ponieważ spowodują zarysowania powierzchni. Plamy usuniemy przecierając terpentyną lub rozpuszczalnikiem, a następnie spłukując gorącą wodą z płynem do czyszczenia.

• Do mycia oraz dezynfekcji umywalek i wanny można użyć papki będącej mieszaniną boraksu (używać gumowych rękawiczek) z wodą – zostawiamy ją na kwadrans, po czym spłukujemy gorącą wodą. Blask urządzeń sanitarnych uzyskamy przecierając je skórką z cytryny.

• Baterie czyścimy płynem do zmywania; osad z kamienia wokół i na chromowanych kranach usuniemy podgrzanym octem, sokiem z cytryny lub roztworem kwasku cytrynowego; plamy z wody usuniemy suchą ściereczką z dodatkiem mąki, natomiast rdzy pozbędziemy się dzięki amoniakowi.

• Różne elementy niklowane oraz chromowane myjemy papką sporządzoną z proszku czyszczącego z olejem, a następnie polerujemy irchą. Sposobem na likwidację rdzy na tych elementach jest smarowanie ich kilka razy warstwą tłuszczu, a następnie za 3-4 dni wytarcie ściereczką zwilżoną denaturatem.

• Do mycia kabiny prysznicowej warto skorzystać z płynu do mycia szyb, który wykorzystamy również do czyszczenia płytek.

• Lustro można myć używając papieru zmoczonego w roztworze octu z wodą, a następnie wytrzeć do sucha szmatką. Osiadaniu pary na lustrze podczas kąpieli zapobiegnie przetarcie jej ściereczką zwilżoną niewielką ilością gliceryny.

• Do czyszczenia toalety możemy użyć boraksu (pół szklanki wsypać do muszli i zostawić na co najmniej godzinę), proszku do prania czy zwykłego płynu do naczyń, po czym szorować muszlę szczotką klozetową i spłukać. Wieczorem wlewamy do sedesu płyn dezynfekcyjny, pozostawiamy go na noc i rano spłukujemy. W celu odświeżenia powietrza stosujmy kostki toaletowe do zawieszenia na muszli i specjalne dezodoranty.

Regularne odkurzanie mebli to podstawa

Warto wykonywać te czynność za każdym razem, gdy odkurza się podłogi. Do odkurzaczy często dodawane są odpowiednie szczotki do tapicerki, a jeśli ich nie ma, można je bez trudu dokupić. Niestety, w tapicerce kurz osadza się szczególnie chętnie, zwłaszcza w narożnikach i w zgięciach mebli, np. w tzw. rowku w kanapie.

Mycie mebli tapicerowanych

Od czasu do czasu warto poddać meble dokładniejszemu czyszczeniu. Mycie tapicerki to dość czasochłonna czynność. W jej czasie trzeba szczególnie uważać na to, aby zbyt duża ilość wody nie dostała się do mebla i nie wsiąkła na przykład w gąbkę znajdującą się w sofach czy kanapach. Na rynku dostępne są specjalne szampony do mebli tapicerowanych. Jeśli boimy się takiego prania, meble są mocno zabrudzone lub należą do mebli zabytkowych, warto sprowadzić do domu przedstawiciela firmy, który specjalną myjką oczyści naszą tapicerkę. Urządzenie to jest podobne do tego, które stosują mobilne myjnie samochodowe do mycia tapicerki i foteli w autach.

Prędzej czy później na kanapę może wylać się gorąca kawa lub herbata, dziecko może mebel udekorować pisakami czy długopisem, a nieostrożnym gościom może na tapicerkę polecieć odrobina tłustego sosu czy czerwonego wina. Może się też zdarzyć tak, że pies, który właśnie wrócił z popołudniowego spaceru, postanowił od razu odpocząć na nowej, tapicerowanej kanapie.

Tak pozbędziesz się plam z tapicerki

Nie ma co załamywać rąk. Nawet domowymi sposobami można poradzić sobie z większością typowych zabrudzeń. Przy czyszczeniu pamiętać trzeba, żeby usuwając plamy robić to zawsze metodą „do środka", a nie odwrotnie, żeby nie powiększać zabrudzenia. Zabrudzenia z tłuszczu usunąć można rozpuszczalnikiem do takich plam, a później stosując specjalne szampony do obić tapicerskich. Nie jest to mały wydatek, bo szampon taki kosztuje około 30 złotych za 1,5-litrowe opakowanie. Na szczęście wystarcza ono na kilka prań tapicerki.

Przyda się też kwasek cytrynowy. Jego wodny roztwór doskonale radzi sobie z wieloma zabrudzeniami, między innymi po kawie i herbacie, a także po czerwonym winie. Potem wystarczy już tylko miękka szmatka i szampon do tapicerki, by przywrócić jej stan pierwotny.

Meble obite welurem czy aksamitem dobrze poddają się czyszczeniu roztworem amoniaku (zwykle wystarczy łyżka stołowa na pół litra wody). Tego typu meble czyści się zawsze „z włosem", a nie odwrotnie. W każdym wypadku przed czyszczeniem sprzętu warto sprawdzić, jak powierzchnia mebla reaguje z płynem czy środkiem czyszczącym. Warto zrobić próbę, nakładając jego niewielką warstwę w jakimś niewidocznym miejscu i odczekać, zazwyczaj parę minut. Wszystko przez to, że meble tapicerowane szczególnie źle znoszą traktowanie agresywnymi środkami chemicznymi. Po zakończeniu czyszczenia można wilgotną powierzchnię wysuszyć strumieniem ciepłego powietrza z suszarki do włosów. Gdy w domu znajdują się meble szczególnie cenne, można ochronić je specjalnymi narzutami, prezentując odkryte meble tylko przy szczególnych okazjach. 

Meble do salonu bardzo często wykonane są ze skóry ekologicznej, czyli tzw. skaju. Z uwagi na to, że meble te w trakcie codziennego użytku narażone są na wzmożoną eksploatację, należy im zapewnić należytą ochronę. W związku ze składem sztucznej skóry należy ją konserwować nieco inaczej niż naturalną.

 

Posiadanie takich mebli wymaga to właściwie dobranych zabiegów pielęgnacyjnych. Dlatego też przygotowaliśmy kilka ważnych porad, które pomogą Wam zachować meble w idealnym stanie na długo.

Jak konserwować?

Najważniejszą rzeczą jest by zabrudzenia usuwać na bieżąco, gdyż, jeśli to zaniedbamy, po dłuższym czasie staną się cięższe do usunięcia, a nawet mogą spowodować odbarwienie się skaju. Bardzo prostym i tanim sposobem konserwacji jest woda z mydłem. Do niewielkiego pojemnika należy nalać ciepłej wody i dodać mydła (lub płynu do naczyń). Całość wymieszać, następnie zamoczyć w cieczy gąbkę (lub szmatkę), dobrze ją wycisnąć (by nie ciekła), pocierać materiał w celu usunięcia zabrudzeń. Gdy plama jest uporczywa nalać na zabrudzone miejsce niewielką ilość płynu/mydła i delikatnie przetrzeć chropowatą częścią gąbki. Po zakończeniu wytrzeć mebel suchą szmatką lub papierowym ręcznikiem. Można oczywiście zainwestować w specjalistyczne środki do czyszczenia eko-skóry, należy jednak pamiętać by posiadały one atest do skór ekologicznych (vinylowych lub PCV). Do czyszczenia nie należy używać twardych szczotek, twardych gąbek czy szorstkich szmatek.

Nie używaj agresywnych środków chemicznych!

Trzeba także mieć na uwadze, że im lepszy skaj, tym bardziej odporny na środki chemiczne, aczkolwiek raczej nie poleca się używania agresywnych środków chemicznych i detergentów, które zawierają naftę, amoniak, alkohol i inne składniki żrące a także wszelkich rozpuszczalników, które zawierają octany, cykloheksanon czy tetrahydrofuran. Nie należy także woskować skaju, gdyż może to doprowadzić do sztywności, a w rezultacie pęknięć materiału. Wystrzegać się należy się także kontaktu materiału z kolorowymi tkaninami o słabo utrwalonych barwnikach. Ważną kwestią jest systematyczność. Nie należy zaniedbywać rutynowej konserwacji mebli. Wszelkie zabrudzenia i przebarwienia należy usuwać od razu po ich powstaniu.

 

W przypadku zabrudzeń od długopisu można użyć czystej gumki do zmazywania, jeśli chodzi o mazaki sytuacja jest trudniejsza, należy już zainwestować w profesjonalny środek czyszczący. Jednakże nadal liczy się czas reakcji. Generalnie należy pamiętać, że do sztucznych skór zaleca się używanie środków na bazie wody, najlepiej tych ekologicznych.

To, co najważniejsze

  • systematyczność
  • miękkie gąbki/ściereczki
  • rozsądne użytkowanie środków chemicznych
  • środki do czyszczenia na bazie wody

Funkcje i użytkowanie kuchni

Jak w przypadku wielu przedmiotów codziennego użytku zmienił się również wizerunek nowoczesnej kuchni. Wcześniej kuchnia składała się przeważnie z pojedynczych elementów, takich jak kredens, piec, zlew, stół. Prace kuchenne zajmowały znaczną część dnia i składały się na nie gotowanie, zmywanie i przygotowywanie. Czynności te były wykonywane na niezależnych od siebie strefach roboczych, a długie odległości między strefami wpływały dodatkowo na długi czas przygotowywania. Z pojawieniem się kuchni do zabudowy praca w kuchni została zrewolucjonizowana. Ściśle określone funkcje i odpowiadające im strefy powodują, że gotowanie stało się dzisiaj procesem zracjonalizowanym. W związku z tym konieczna stała się również zmiana wymagań. 


Obok funkcjonalności w kuchni kładzie się dzisiaj duży nacisk na jej doskonały wizerunek. Kuchnia zmieniła się z warsztatu w pomieszczenie, w którym należy czuć się dobrze. Dlatego też w kuchni są używane tylko takie materiały, które przeznaczone są do użytkowania w pomieszczeniu mieszkalnym. Jakość tych materiałów została znacząco poprawiona, aby sprostać wymaganiom użytkowania w kuchni, ale potrzebują one również szczególnej troski, co chcemy niniejszym poruszyć.


Wskazówki dotyczące użytkowania

Praca w kuchni oznacza obcowanie z wysokimi temperaturami, parą wodną, wilgocią. Ponadto wiele produktów spożywczych pozostawia silne plamy. Dzisiejsze materiały meblowe są co prawda odporne na większość z tych czynników, ale są pewne granice wynikające z właściwości tych materiałów.

Aby długo cieszyć się swoją kuchnią, należy przestrzegać kilku istotnych wskazówek w obchodzeniu się z nią.

 
Przy gotowaniu dbaj o dostateczne wietrzenie, aby para wodna nie kondensowała się na elementach meblowych.

 

 

 


Otwieraj zmywarkę dopiero po ok. 20 min od zakończenia programu, żeby para miała możliwość skondensowania się wewnątrz urządzenia.

 

 

 


Unikaj rozlewania wody

 

 


Używaj pochłaniacza pary.

Ustal indywidualnie wydajność pochłaniacza wg parametrów pomieszczenia. Jako reguła powinna być stosowana następująca formuła:

  • Powierzchnia kuchni x wysokość kuchni x 6 = minimalna wydajność pochłaniacza w m sześciennych / h
  • Powierzchnia kuchni x wysokość kuchni x 12 = maksymalna wydajność pochłaniacza w m sześciennych / h

 

Przykład: 

powierzchnia kuchni = 12 m kw.
wysokość kuchni = 2,4 m
12 m kw. x 2,4 m x 6/h = 173 m sześc. / h (minimalna wydajność)
12 m kw. x 2,4 m x 12/h = 346 m sześc. / h (maksymalna wydajność)


Nie stawiaj ekspresu do kawy i czajnika pod szafkami wiszącymi. Długofalowo para wodna i temperatura szkodzą Twoim meblom.

 

 


Nie stawiaj gorących garnków bezpośrednio na blat lub inną część mebla bez użycia podstawki.

 

 


Sprawdzaj regularnie odpływ kondensującej się wody w lodówce, żeby nie doszło do jego zatrzymania. Postępuj zgodnie z instrukcją obsługi lodówki.

 

 

 


Porcelana i naczynia kamionkowe mają od spodu niepowlekaną powierzchnię. Przy przesuwaniu po blacie mogą powstawać lekkie zarysowania.

 

 

Sprawdź od czasu do czasu temperaturę na krawędzi powierzchni drzwi piekarnika.
Wskazówka: Dopóki krawędź drzwi można dotknąć palcem, temperatura pozostaje poniżej 70 stopni Celsjusza
i nagrzewanie się jest w normie. Jeżeli nie – należy poprosić serwis o sprawdzenie szczelność drzwi piekarnika.

 

 


Nie krój bezpośrednio na blacie. Używaj deski do krojenia.

 

Wskazówki dotyczące pielęgnacji


Regularna pielęgnacja kuchni do zabudowy oznacza utrzymanie jej wartości i znacznie przedłuża jej życie. Dlatego utrzymuj swoją kuchnię w higienicznym stanie.

  • Używaj zasadniczo wyłącznie łagodnych i rozpuszczalnych w wodzie środków czyszczących, które w swojej informacji o produkcie wyraźnie przeznaczone są do mebli kuchennych.
  • Używaj miękkiej szmatki lub gąbki. Nie używaj ścierek powodujących zarysowania.
  • Usuwaj zabrudzenia tak szybko, jak to możliwe. Świeże plamy dają się zazwyczaj lżej i najczęściej w całości usunąć.
  • Po czyszczeniu wytrzyj powierzchnię do sucha. 


 
W żadnym wypadku nie używaj rozpuszczalników, proszków do czyszczenia lub gąbek do czyszczenia garnków, ponieważ zniszczą powierzchnię tak silnie, że przywrócenie jej do stanu pierwotnego będzie niemożliwe.

 

 

 



Nie używaj do czyszczenia pary wodnej pod ciśnieniem ani węża z wodą.

 

Drewno lakierowane

Lakierowane powierzchnie drewniane należy czyścić ciepłą wodą z delikatnym środkiem czyszczącym średnio mokrą ścierką. Następnie powierzchnię dokładnie wytrzeć do sucha zgodnie z kierunkiem usłojenia. Przy szczególnie mocnych plamach środek czyszczący może być nierozwodniony lub można użyć płynu do czyszczenia szyb. Dla bezpieczeństwa należy sprawdzić w niewidocznym miejscu, czy środek do czyszczenia szyb nie szkodzi powierzchni.

Powierzchnie z tworzyw sztucznych (fronty, korpusy, blaty)

Powierzchnie z tworzyw sztucznych należy czyścić łagodnym środkiem czyszczącym i miękką ścierką. Następnie przetrzeć czystą wodą i wytrzeć do sucha. Przy szczególnie mocnych plamach środek czyszczący może być nierozwodniony lub można użyć płynu do czyszczenia szyb.

Płyty ceramiczne

Zabrudzenia, które nie uległy zapieczeniu, mogą być usunięte mokrą ścierką bez dodatkowego środka czyszczącego. Ślady po metalowych garnkach, kamień lub plamy po wodzie mogą być usunięte środkiem do czyszczenia stali nierdzewnej lub specjalnym środkiem do czyszczenia płyt ceramicznych. Silnie przypalone zabrudzenia powinny być usunięte przy pomocy żyletki, gdy są jeszcze ciepłe. W przypadku przypalonego cukru lub składników zawierających cukier zabrudzenia muszą zostać usunięte natychmiast.

Stal szlachetna i emalia

Do normalnej konserwacji wystarcza zwykły płyn do mycia naczyń. Silne zabrudzenia i ślady po wodzie należy usuwać rozwodnionym środkiem do czyszczenia stali. Zabrudzenia z rdzy najlepiej usuwać 10% kwaskiem cytrynowym lub specjalnym środkiem do czyszczenia stali nierdzewnej. Okucia, a w szczególności zawiasy raz w roku trzeba posmarować wazeliną techniczną.

Aluminium

Powierzchnie aluminiowe należy czyścić wilgotną, miękką ścierką bez innych dodatków. Aby uniknąć śladów po wodzie, zaleca się powierzchnię wytrzeć do sucha. Przy silniejszych zabrudzeniach można wykorzystać środek do czyszczenia zmywarek albo płyn do mycia szyb.

Pochłaniacze pary

Obok normalnego czyszczenia obudowy, metalowy filtr musi być regularnie myty w zlewie lub w zmywarce. Filtry z włókniny muszą być regularnie wymieniane. Jeżeli pochłaniacz nie jest podłączony do komina i działa tylko jako pochłaniacz zapachów, filtr z węgla aktywowanego musi być wymieniany co 3-6 miesięcy.

Piekarniki

Piekarniki dają się wyczyścić dostępnymi w handlu środkami czyszczącymi, dopóki są jeszcze ciepłe, a zabrudzenia nieprzypalone. Do silnych zabrudzeń należy używać specjalnie do tego przeznaczonego środka do czyszczenia piekarników.

Lodówki

Ze względów higienicznych lodówkę należy gruntownie umyć co 6 miesięcy. W tym celu wyłącz lodówkę z prądu, odczekaj, aż się odmrozi, wyjmij wszystkie półki i szuflady. Do czyszczenia zaleca się delikatny środek czyszczący i miękką ścierkę.

Podsumowanie

Jak widać, pielęgnacja kuchni nie jest „piekielną robotą”. Nie potrzeba arsenału środków chemicznych. W większości przypadków wystarczą dostępny w handlu delikatny środek czyszczący i miękka ścierka. W instrukcjach obsługi sprzętu znajdują się dalsze informacje dotyczące poszczególnych sprzętów.


Decydujące jest szybkie usunięcie zabrudzeń i plam.

Serwis www.SuperChata.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pozwala nam również określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz prawidłowo wyświetlać zawartość serwisu. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które wykorzystujemy do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu www.SuperChata.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w dowolnej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Brak zgody skutkował będzie nieoptymalny wyświetlaniem treści.

Zapoznaj się z treścią dyrektywy

Nie wyraziłeś zgody na umieszczanie plików typu cookie przez co serwis nie będzie funkcjonował prawidłowo.
Możesz zmienić ustawienia klikając przycisk obok.

Wyraziłeś zgodę na umieszczanie cookies dzięki czemu serwis będzie funkcjonował prawidłowo. Możesz zmienić ustawienia klikając przycisk obok.



Copyright by SuperChata.pl, all rights reserved .